MA464 Databehandling og programmering (Vår 2027)
- Studiepoeng:
- 10
- Ansvarlig avdeling:
- Institutt for fysisk prestasjonsevne
- Emneansvarlig:
- Øyvind Skattebo
- Undervisningssemester:
- Vår
- Varighet:
- ½ år
Innholdsfortegnelse
Kort om emnet
Dette emnet gir studentene en innføring i databehandling med fokus på programmering i et open source programmeringsspråk. Undervisningen inkluderer eksempler hvor studentene skal kunne regne seg frem til sentrale idrettsvitenskapelige variabler basert på data fra målesystemer som er relevante innen idrettsforskning. I tillegg gis en innføring i gjeldende regelverk for eksperimentelt arbeid, samt forsøk på mennesker. Aktuelt regelverk er personvernloven, NIHs retningslinjer for laboratoriearbeid, og generelle forskningsetiske prinsipper.
Forkrav
Ingen krav til emner i programmet
Hvem kan ta dette emnet?
Programstudenter MA IB.
Læringsutbytte
Studenten skal etter gjennomført emne kunne
- redegjøre for overordnede retningslinjer som gjelder for helse, miljø og sikkerhet (HMS) ved NIHs laboratorier.
- gjennomføre en risikovurdering av forsøksprotokoller, og lage en plan på hva som bør journalføres i en datainnsamlingsprosess.
- ha inngående forståelse av gjeldende regelverk for forskning på mennesker, herunder forskningsetikk og søknad til etisk komite.
- gjøre rede for sentrale aspekter av GDPR og annet relevant regelverk (NIH) for lagring og behandling av persondata, og forklare betydningen av personvern i forskning og datavitenskap.
- forklare betydningen av presis og systematisk databehandling, og beskrive de sentrale stegene i en databehandlingsprosess.
- gjennomføre selvstendig dataanalyse på grunnlag av enklere faglige problemstillinger ved hjelp av open source-programmeringsspråk som Python eller R.
- tolke programkode og feilsøke programmer på begrenset kompleksitetsnivå.
- redegjøre for prinsippene bak open science og reproduserbarhet av forskning, og diskutere bærekraftperspektiver i forskning.
Læringsformer og aktiviteter
Forelesninger samt case-basert arbeid med databehandling, som inkluderer individuelt arbeid og datalab med lærer.
Vurdering/eksamen
- Vurdering av kompetanse på HMS. Vurderes til bestått/ ikke bestått.
- Muntlig eksamen: Gradert karakter A-F.
Kjernelitteratur
Sist hentet fra FS (Felles studentsystem)
15. okt. 2026 04:29:51