SPM352 Idrett og kommunikasjon (Vår 2026)

Studiepoeng:
5
Ansvarlig avdeling:
Institutt for idrett og samfunnsvitenskap
Emneansvarlig:
Lis Pedersen Strøm
Undervisningssemester:
Vår
Varighet:
½ år

Innholdsfortegnelse

Kort om emnet

Målet med emnet er at studenten skal få kunnskap om kommunikasjonsvirksomhet som er relevant innenfor idrettsfeltet. Vi kommer inn på kommunikasjon i ulike former, og skal se hvordan ulike organisasjonsledd i idretten bygger opp sine kommunikasjonsstrategier, og hvilke kommunikasjonsplattformer de bruker for ulike grupper. Emnet er heldigitalt og består av tre moduler:

  1. Kommunikasjon og digitalisering
  2. Kommunikasjonsstrategier i idrett
  3. Kommunikasjon i krise

Forkrav

Ingen krav til emner.

Hvem kan ta dette emnet?

Nettemnestudenter og interne studenter på alle program.

Læringsutbytte

Studenten skal etter gjennomført emne kunne

  • gjøre rede for sentrale begreper innenfor kommunikasjon og digitalisering
  • reflektere over måten ulike aktører i idretten bygger opp kommunikasjonsstrategi
  • forstå og anvende krisekommunikasjon
  • anvende ulike medier til formidling i ulike kanaler

Læringsformer og aktiviteter

Nettbasert undervisning fordelt på tre moduler. Modulene består av tekst og filmer som også inkluderer quiz og oppspill til refleksjon. Selv om dette er et emne som foregår hundre prosent på nett oppfordres studentene til å opprette kollokviegrupper.

Arbeidskrav

Alle sider i hver enkelt modul må gjennomføres, inkludert alle refleksjoner og quizer. Ved avslutningen av hver modul leveres et arbeidskrav som må være godkjent innen gitte frister for å kunne ta eksamen i emnet.

Vurdering/eksamen

Innlevering av en prosjektoppgave. Gradert karakter A-F.
Prosjektoppgave kan ferdigstilles når alle arbeidskrav er godkjent innen gjeldende frister. Oppgavebeskrivelsen publiseres ved studieemnets start. Innleveringen kan inneholde flere deloppgaver, og aktuelle formater kan være tekst, lyd eller video.
Prosjektoppgaven leveres i Wiseflow i en oppgitt innleveringsperiode på slutten av semestret. Vi gjør oppmerksom på at oppgaven vil bli kjørt gjennom plagiatkontroll og at NIHs retningslinjer for kildebruk og kunstig intelligens må følges.

Kjernelitteratur

Sist hentet fra FS (Felles studentsystem) 15. okt. 2026 04:28:28