ALIVE: Eldre, gruppetrening og sosial kontakt

Vi søker eldre som bor alene til et forskningsprosjekt. Formålet er å undersøke hvordan veiledet gruppetrening og sosial kontakt påvirker helse, trivsel og livskvalitet.

Eldre kvinner og menn trener sammen i en treningsstudio

\Foto: Colourbox

Mange eldre ønsker mer sosial kontakt og fellesskap i hverdagen. Samtidig er fysisk aktivitet viktig for både fysisk og psykisk helse. Gjennom ALIVE-studien ønsker vi å utforske hvordan trening og sosial kontakt kan bidra til bedre helse, økt trivsel og en bedre hverdag for eldre som bor alene.

Studien innebærer

Utfylling av spørreskjemaer, fysiske tester ved NIH og deltakelse i en 16 uker lang studie. Deltakerne blir tilfeldig fordelt til én av tre grupper: gruppetrening, individuell trening eller kontrollgruppe.

Hvem kan delta?

Vi søker deg som:

  • er 70 år eller eldre
  • bor alene hjemme i Oslo
  • ønsker mer sosial kontakt og fellesskap
  • ønsker å bli mer fysisk aktive
  • har en helsesituasjon som gjør det mulig å delta i trening og fysiske tester

Hva får du ut av det?

  • Gratis trening
  • Unik innsikt i egen helse
  • Du bidrar til å utvikle verdifull kunnskap om grupptrening, helse og livskvalitet blant eldre.

Når?

Rekrutteringen er i gang, og nye deltakere bli rekruttert fortløpende til vi har tilstrekkelig med deltakere.

Vil du delta? 

Send en e-post til Emilie 

Kontakt

Ta gjerne kontakt med prosjektkoordinator Emilie Mass Dalhaug om du har noen spørsmål:

Bilde av Emilie Frederikke Mass Dalhaug
Prosjektkoordinator
E-post
emiliefm@nih.no
Telefon
+47 23 26 22 98

Prosjektledere er Professor Lene A. H. Haakstad og Førsteamanuensis Christina Gjestvang ved Senter for kvinnehelseforskning i idrett og fysisk aktivitet, Institutt for idrettsmedisinske fag, NIH.

Publisert 6. aug. 2026 14:59 - Sist endret 8. okt. 2026 11:58