Hvordan påvirker perfeksjonisme den mentale helsa til ungdom på spesialiserte ungdomsskoler for idrett, musikk og ballett?
13. oktober
Aud. Innsikt, Norges idrettshøgskule
kl.10:00
En kvantitativ og kvalitativ studie om perfeksjonisme, forventninger og mental helse blant ungdomskolelever fra 13-16 år på spesialiserte skoler for idrett, ballett og musikk og elever fra ordinære ungdomsskoler
Da prosjektet ble starta var det få studier som hadde undersøkt perfeksjonisme relatert til mental helse blant de yngste utøverne (13-16 åringer) som går på spesialiserte skoler for idrett, ballett og musikk.
Kunnskapsgrunnlaget var mangelfullt. Blant forskere og praktikere ble det samtidig reist bekymringer knyttet til en økende profesjonalisering av de veldig unge utøverne. Slike bekymringer bunner blant annet i de uforholdsmessig høye forventningene og presset det kan skape og de negative følgende dette kan få for den mentale helsen og velværen til unge satsende utøvere.
Målet med prosjektet har derfor vært å få mer kunnskap om unge utøveres perfeksjonisme, forventninger og mentale helse. I tillegg til at to av studiene sammenliknet disse utøverne på spesialiserte skoler med ungdommer som går på skoler uten spesialisering i idrett, ballett eller klassisk musikk.
Dette er viktig kunnskap for de som jobber med ungdommer, være seg skoleledelse, lærere, trenere og pedagoger i og utenfor skolen. Et kunnskapsgrunnlag som kan være et sentralt bidrag i ivaretakelsen av unge elevers helse og prestasjonsutvikling.
Artikkel 1:
Artikkel 2:
Artikkel 3:
Hovedveileder: Jorunn Sundgot Borgen, professor NIH, institutt for idrettsmedisinske fag.
Medveileder: Gunn Pettersen, professor UIT, institutt for helse- og omsorgsfag.
Leder: Associate Professor Marte Bentzen, NIH
Opponenter: Professor Martyn Standage, University of Bath
Dr. Gareth E. Jowett, Leeds Beckett University
Disputasen er åpen for publikum og vil bli strømma på NIHs YouTube-kanal.