Funksjonell magetrening

”Funksjonell magetrening” av Ola Eriksrud. Det er mange forskjellige måter å trene buk- og ryggmuskulaturen på, og det er kanskje ingen andre muskler i kroppen som har fått større oppmerksomhet enn nettopp disse musklene. En sterk buk- og ryggmuskulatur kan også være skadeforebyggende og er viktig for alle daglige bevegelser.

Torunn Gjerustad | 13.10.2008


  
Denne DVDen viser deg muligheter for å trene buk- og ryggmuskulatur på en funksjonell måte.
 
Vi vet at de fleste daglige og idrettslige bevegelsesmønstre foregår i stående posisjon.
 
En slik stående posisjon, eller lukket leddkjede, vil belaste hele kroppen vår i form av nervesystemet og muskel- og skjelettsystemet på en måte den kjenner igjen fra funksjonelle bevegelsesmønstre.
 
Det er derfor hensiktsmessig at trening foregår stående. I en slik posisjon vil musklene som er med på kontrollere og skape bevegelse få hensiktsmessige tilbakemeldinger fra nerve- og skjelettsystemet.
 
Historisk har det blitt fokusert mye på statisk magetrening i liggende eller sittende posisjoner.
 
De funksjonelle øvelsene demonstrert i denne DVDen er dynamiske og alle foregår i en stående posisjon. Øvelsene som er demonstrert, vises først med stor stabilitet for så å utvikles i retning av mindre stabilitet. Dette gir en større belastning på buk- og ryggmuskulatur i forhold til gjennomføring og kontroll av bevegelsene. Disse funksjonelle øvelsene kan utføres av alle, men det er viktig med god kontroll ved ulike hastigheter. Dersom kontroll av bevegelsen uteblir er det viktig å senke belastningen ved å øke stabiliteten.
 
I denne introduksjonsfilm får du kort oppsummert hva funksjonell magetrening går ut på.
 
Opplegg og ide: Ola Eriksrud
Kamera og redigering: Lasse Nettum (NIH Media)
 
DVD-en kan bestilles gjennom alle landets bokhandlere og nettbokhandlere som for eksempel Haugenbok og Idrettsbutikken.