Tidligere studenter ved NIH: Jeanette Kristiansen, Fysisk aktivitet og helse

Jeanette Kristiansen har en bachelorgrad i Fysisk aktivitet og helse samt et fjerde år med Fysisk aktivitet og funksjonshemning fra NIH.

Anonymous | 19.01.2007


Tidligere student Jeanette Kristiansen, Norges idrettshøgskole

- Etter videregående var jeg lysten på et avbrekk og ønsket et morsomt og alternativt år. Jeg har alltid vært interessert i idrett og fysisk aktivitet, så et år ved idrettshøgskolen syntes midt i blinken. Dessuten hadde jeg hørt mye bra om miljøet på idrettshøgskolen.
 
Lærer mye om deg selv
Førsteåret var et spesielt minnerikt år med mye aktivitet, mange opplevelser, inntrykk og bred faglig tilnærming. Ridderrennet på Beitostølen var en flott opplevelse! En uke med en god blanding av tilpasset fysisk aktivitet og sosiale aktiviteter.
 
Du lærer mye om deg selv og andre på en slik uke, og jeg reiste hjem med en bredere forståelse av hvordan aktivitet kan tilrettelegges.
 
Studiet i fysisk aktivitet og helse var spennende og veldig relevant for tiden vi lever i, med økende fokus på fysisk aktivitet, helse og livsstilssykdommer. Vi lærte mye om hva aktivitet og kosthold kan gjøre for generell helse og velvære – også i forhold til ulike sykdommer. Studiet er godt forankret faglig og vi hadde to praksisperioder hvor jeg var på Cato Senteret og hos fylkesmannen på Lillehammer.
 
Det var tilfredsstillende å se at kunnskapen fra studiene var overførbar til arbeidslivet. 
 
Skreddersydd jobb
Utdannelsen min fra NIH var essensiell for at jeg fikk jobben som helse- og treningsterapeut. Jeg jobber på et psykiatrisk sykehus og har en todelt stilling, hvor jeg arbeider 40 % med tilrettelegging av individuell og gruppebasert aktivitet for sykehusets pasienter i team med en idrettspedagog. De resterende 60% arbeider
jeg på en langtids sikkerhetspost for psykosepasienter. Stillingen er skreddersydd for min fagkombinasjon!
 
Jeg opplever at jeg har en attraktiv kompetanse i miljøer som har innsikt i hva jeg kan. Foreløpig er det dessverre mange som ikke har det, men jeg har stor tro på at dette med tiden vil endre seg. Fram til da har vi helse- og treningsterapeuter en stor oppgave i å markedsføre oss selv og vise hva vi kan.
 
Studiet er relativt nytt og det tar tid før jobbmarkedet og potensielle arbeidsgivere forstår at folk med vår bakgrunn faktisk har bedre forutsetninger for å gjøre en god jobb  enn yrkesgrupper som tradisjonelt sitter i disse stillingene i dag.
 
Ville valgt det samme igjen
Det er viktig å velge en fagretning du har stort engasjement og interesse for. Jeg har fått drømmejobben og ville uten tvil valgt det samme dersom jeg skulle valgt
utdannelse på nytt.
 
Hvis jeg skulle nevne det viktigste jeg har fått med meg fra årene på idrettshøgskolen, må det være aktuell og anvendbar kunnskap, nettverk, gode minner og mange venner.