Hopp direkte til innhold

Forskningsdag for langrenn

Onsdag den 25. mai vil vi presentere forskning som kan være nyttig for trenere for å videreutvikle vår nasjonalidrett langrenn.

Forskningsdag for langrenn onsdag den 25. mai

 

Norges idrettshøgskole har økt sin forskningsinnsats innen langrenn de siste årene. Etableringen av Forskningssenter for trening og prestasjon har vært viktig for å få dette til.

På en forskningsdag for langrenn onsdag den 25. mai vil vi presentere forskning som kan være nyttig for trenere for å videreutvikle vår nasjonalidrett. Hensikten er ikke bare at forskerne skal gi dere ny viten, men også at dere kan gi tilbakemelding til oss forskere om hva dere vil vi skal bidra med.

Seminaret avholdes på Norges idrettshøgskole, auditorium B.

Hoveddelen av programmet vil presentere vår langrennsforskning knyttet til fysiologi og biomekanikk som testing, hva som bestemmer en langrennsprestasjon, teknikkanalyse, styrketrening og høydetrening. Men vi vil også presentere forskning på hvordan internasjonal elitelangrenn er organisering og tilrettelagt.

Program: 

10:00-10:35 Jostein Hallén: Hvordan kan forskning brukes i praksis?
10:35-11:20 Thomas Losnegard: Testing av langrennsløpere: Hva er relevant?
11:20-11:45 Pause
11:45-12:15 Håvard Myklebust: Automatisk bevegelseanalyse i langrenn, bruk av akselerometer
12:15-12:45

Per Øystein Hansen: Hvordan de beste blir bedre?

12:45-13:45 LUNSJ
13:45-14:00 Daniela Schäfer: Hva bestemmer arbeidsøkonomien?
14:00-14:15 Hans Kristian Stadheim: Virker koffein?
14:15-14:45 Thomas Losnegard: Er styrketrening viktig i langrenn?
14:45-15:15 Pause
15:15-15:45 Olav Vikmoen: Gir høydetreningsopphold økte blodverdier?
15:45-16:00 Thomas Losnegard: Hastighet i langrenn, distanserenn, sprint, menn og kvinner
16:00-16:30 Diskusjon: Hva skal vi forske på fremover?
                         
   

Meld deg på nyhetsbrev