Ny metode for kampanalyse i fotball
Doktorgradsprosjektet har utviklet en ny metode for kampanalyse i fotball.
Metoden er den første av sitt slag til å analysere forholdet mellom fotballspilleres kampprestasjon i reelle fotballkamper ved hjelp av flerdimensjonal kvalitativ evaluering.
Ved å ta hensyn til det forsvarende lagets motspill gir metoden mer presis informasjon om hvor effektive ulike angrepsstrategier er for å skape skuddmulighet, målsjanse og score mål.
Funnene i avhandlingen viser at analyse som tar hensyn til motstanderens motspill er avgjørende for effektivitetsevaluering av spilletaktikk, og derfor forbedrer gyldigheten til kampprestasjonsanalyse i fotball.
Formålet
Hovedhensikten med avhandlingen var å utvikle, teste pålitelighet og anvende en ny metode for kampanalyse, som kontinuerlig tar hensyn til motstand ved hjelp av flerdimensjonal kvalitativ evaluering.
Analyserte 163 tippekamper
Tenga analyserte kampprestasjoner i 163 av 182 (90%) kamper fra Tippeligaen 2004. Totalt ble 3260 tilfeldig valgte angrep, og 476 angrep som førte til mål, analysert. De to datasettene ble videre analysert i tråd med problemstillinger fra hver av de fem utførte studiene.
I tillegg til den teoribaserte analysen som kontinuerlig tar hensyn til motstand, ble prosjektet basert på en metodologi som har vært lite brukt i tidligere studier. Dette inkluderer komplementære studiedesign, godkjent randomiseringsprosedyre, beregning av størrelsesutvalg og bruk av multivariate logistisk regresjonsmodell i resultatanalyser.
Kontringsangrep mest effektivt
Resultater fra kohort-studien viser at kontringsangrep hadde mer enn dobbelt så stor sjanse for å skape skuddmulighet sammenliknet med omstendelige angrep når det spilles mot forsvar i ubalanse. (Eksempler er løst press, uten sikring, uten romdekking.) Dette var imidlertid ikke tilfelle når det spilles mot forsvar i balanse (tett press, med sikring, med romdekning).
Tilsvarende resultater ble observert i en case-kontroll-studie som viser at kontringsangrep hadde 64 prosent større sjanse for å ende med scoring enn omstendelige angrep, når det spilles mot forsvar i ubalanse.
Soneforsvar virker
Det ble videre skapt en betydelig mindre andel skuddmuligheter og scoret mindre andel mål, når det spilles mot forsvar i balanse enn når det spilles mot et forsvar i ubalanse (Skuddmulighet og mål oppstod i 7 % og 1 % av angrepene mot forsvar i balanse, sammenlignet med 29 % og 22 % mot forsvar i ubalanse.)
Angrep med mange pasninger mest effektivt
Andre funn viser at selv om flere mål kommer fra angrep med få pasninger (to eller mindre), var angrep med mange pasninger (fem eller flere) mer effektive (14,4 % mot 7.6 %).
Informasjonen om hvor effektiv ulik kamptaktikk er i forhold til ulike typer av motspill er nyttig når fotballtrenere og spillere trener på hvordan laget skal utnytte motstanders valg av taktikk i løpet av en kamp.
|
|
Albin Tenga (1.3.1962) er fra Tanzania. Han har studert grunnfag idrett og kroppsøving, toårig trenerstudie og hovedfag i idrett med fordypning i idrettsbiologi, muskelmekanikk og kampanalyse ved NIH.
|
Leder:
Professor Glyn C. Roberts, Norwegian School of Sport Sciences
1. opponent: Professor Mike Hughes, University of Wales Institute in Cardiff
2. opponent: Professor Ian Franks, University of British Columbia
Både prøveførelesning og disputas er åpne for publikum.
Prøveforelesningen vil bli streamet på nih.no.